Kontakta oss


 

Kontakta någon av våra lokala säljrepresentanter eller hör av dig till oss på kontoret.

Huvudkontor

Service



Det är viktigt för oss att du som kund är nöjd även efter köpet.
Om du vill reklamera något kan du använda vårt reklamationsformulär.

Träffa våra lokala säljare


 
Vi har nästan 60 års erfarenhet av att bygga hus och att hjälpa våra kunder genom processens alla steg. Våra lokala säljare finns nära dig. De är länken mellan dig som kund och vår husfabrik i Borlänge. De delar med sig av sin ovärderlig kunskap om våra modeller och de kan din lokala marknad.

Dalarna och Gävleborg


Ewa Leek

Säljrepresentant Dalarna och Gävleborg

Kontaktuppgifter

Mobil: 070-636 39 71
E-post: ewa.leek@svenskahusgruppen.se

Pär Herrdin

Säljrepresentant Dalarna och Gävleborg

Kontaktuppgifter

Mobil: 070-567 90 29
E-post: par.herrdin@svenskahusgruppen.se

Lars Dahlberg

Säljrepresentant Dalarna

Kontaktuppgifter

Faluhus
Dalgatan 66
796 31 Älvdalen
Telefon: 0251-102 00
Mobil: 070-399 83 69
E-post: lars.dahlberg@svenskahusgruppen.se

Anders Herrdin

Försäljningschef

Kontaktuppgifter

Mobil: 070-294 94 08
E-post: anders.herrdin@svenskahusgruppen.se

Stockholm och Mälardalen


Emil Swahn

Säljrepresentant Stockholm och Mälardalen

Kontaktuppgifter

Faluhus
Valhallavägen 172
115 27 Stockholm
Mobil: 070- 622 52 24
E-post: emil.swahn@svenskahusgruppen.se

Lars Sundberg

Säljrepresentant Stockholm och Mälardalen

Kontaktuppgifter

Faluhus
Valhallavägen 172
115 27 Stockholm
Mobil: 070-512 64 42
E-post: lars.sundberg@svenskahusgruppen.se

Jelena Chatty

Säljrepresentant Stockholm och Mälardalen

Kontaktuppgifter

Faluhus
Valhallavägen 172
115 27 Stockholm
Mobil: 073-54 66 048
E-post: jelena.chatty@svenskahusgruppen.se

Örebro och Värmland


Anders Ericsson

Säljrepresentant Örebro och Värmland

Kontaktuppgifter

Faluhus
Johansdalsvägen 2 D
702 31 Örebro
Mobil: 0739-20 02 03
E-post: anders.ericsson@svenskahusgruppen.se

Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland, Jämtland och Gävleborg


Pelle Persson

Säljrepresentant Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland, Jämtland och Härjedalen

Kontaktuppgifter

Faluhus
Orionvägen 49
831 55 Östersund
Mobil 070-280 11 01
E-post: pelle.persson@svenskahusgruppen.se

Västra Götaland och Halland


Ulf Hedlund

Säljrepresentant Västra Götaland och Halland

Kontaktuppgifter

Mobil: 070 330 20 10
E-post: ulf.hedlund@svenskahusgruppen.se

Östergötland, Södermanland, Jönköping, Kronoberg och Kalmar län


Gary Dambergs

Säljrepresentant Östergötland, Södermanland, Jönköping, Kronoberg och Kalmar län

Kontaktuppgifter

Byamansgatan 37
602 09 Norrköping
Mobil 076-669 88 30
E-post: gary.dambergs@svenskahusgruppen.se

Personal på huvudkontoret


Nermin Osmancevic

VD

Kontaktuppgifter

E-post: nermin.o@svenskahusgruppen.se

Anders Herrdin

Försäljningschef

Kontaktuppgifter

E-post: anders.herrdin@svenskahusgruppen.se

Susanne Danielsson

Ekonomichef

Roger Bengtsson

Ekonomi/Löner

Kontaktuppgifter

E-post: roger.bengtsson@svenskahusgruppen.se

Malin Hedman

Ekonomi

Kontaktuppgifter

E-post: malin.hedman@svenskahusgruppen.se

Ann Swahn

Växel/Reception

Kontaktuppgifter

E-post: ann.swahn@svenskahusgruppen.se

Tomas Gustafsson

Montage/Produktion

Kontaktuppgifter

E-post: tomas.gustafsson@svenskahusgruppen.se

Thomas Hansson

Inköp/Kundservicechef

Kontaktuppgifter

E-post: thomas.hansson@svenskahusgruppen.se

Malin Lööv

Inköp/Kundservice

Kontaktuppgifter

E-post: malin.loov@svenskahusgruppen.se

Marianne Norström

Inköp/Kundservice/Eftermarknad

Erik Hakanen

Inköp/Kundservice

Kontaktuppgifter

E-post: erik.hakanen@svenskahusgruppen.se

Mikael Leino

Inköp/Kundservice

Kontaktuppgifter

E-post: mikael.leino@svenskahusgruppen.se

Pär Svedin

Kalkylator

Kontaktuppgifter

E-post: par.svedin@svenskahusgruppen.se

Elin Möller From

Projekteringschef

Kontaktuppgifter

E-post: elin.moller.from@svenskahusgruppen.se

Niklas Luotsinen

Konstruktör/data

Kontaktuppgifter

E-post: niklas.luotsinen@svenskahusgruppen.se

Patrik Nilsson

Konstruktör

Kontaktuppgifter

E-post: patrik.nilsson@svenskahusgruppen.se

Eduardo Bellucci

Konstruktör

Kontaktuppgifter

E-post: eduardo.bellucci@svenskahusgruppen.se

Anders Lindgren

Konstruktör

Kontaktuppgifter

E-post: anders.lindgren@svenskahusgruppen.se

Jonathan Gustafsson

Bygglov

Haris Salkagic

Produktionschef

Kontaktuppgifter

E-post: haris.salkagic@svenskahusgruppen.se

Maria Saxvall

Bygglovsritare

Kontaktuppgifter

E-post: maria.saxvall@svenskahusgruppen.se

Peter Lysén

Entreprenad & Objektsansvarig

Kontaktuppgifter

E-post: peter.lysen@svenskahusgruppen.se

Vår katalog


 

I vår nya huskatalog kan du som vill bygga nytt hus låta dig inspireras och läsa om varför vi är hustillverkaren för just dig. Totalt innehåller katalogen över 40 modeller i olika utföranden och stilar. Dessutom finner du information om vår filosofi och teknik. Se katalogen som en inspirationskälla inför en vidare dialog.

Läs eller ladda ner


Genom att klicka på länken nedan kan du läsa vår katalog direkt på din skärm. Katalogen öppnas i ett nytt fönster och kan läsas digitalt. Du kan också välja att ladda ner katalogen som ett PDF-dokument som du kan spara på din dator.

Beställ ditt exemplar


Du kan beställa ett eget exemplar av vår katalog genom att fylla i formuläret nedan. När vi fått din beställning skickar vi din katalog via posten inom en vecka. Trevlig läsning!